Leļļuplaukts
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Enifer
Enifer
Foruma dvēsele
Foruma dvēsele
Сообщения : 6795
Дата регистрации : 05.03.11
Откуда : Latvia, Norway
https://www.instagram.com/eniferr

Arī lelles var sākt savu dzīvi no jauna (Intervija ar Santu Liepu, Leļļu Makslaslas muzeja māksliniece) Empty Arī lelles var sākt savu dzīvi no jauna (Intervija ar Santu Liepu, Leļļu Makslaslas muzeja māksliniece)

25.03.11 12:38
Arī lelles var sākt savu dzīvi no jauna (Intervija ar Santu Liepu, Leļļu Makslaslas muzeja māksliniece) 1596
Foto: Santa Liepa

Arī lelles var sākt savu dzīvi no jauna

2009. gada 25. novembris / Intervijas


Leļļu mākslas muzejs ir maģiska vieta, kur tu vari ceļot laikā un sajūtās, piepildot sevi ar siltām emocijām. Šis ir muzejs, kur tā ciemiņi var iepazīties ar leļļu mākslu, dažādiem tās veidiem, dažādos laikos. Sev saistošus eksponātus atradīs gan paši jaunākie, gan vecāka gadu gājuma apmeklētāji. Leļļu mākslas muzeju par tik siltu un īpašu padara gaisā virmojošā bērnības smarža. Un tas nav tikai koks, kas satur visu ekspozīciju. Tās ir atsaucīgas Liepu ģimenes sievietes, kas pavadīs jūs bērnības takā ar smaidu un dvēseles mieru. Šoreiz sarunājos ar ģimenes jaunāko mākslinieci Santu Liepu.

Ko muzejs nozīmē jūsu ģimenei?

Tā mums visiem ir sirds lieta, bet, lai varētu nopelnīt naudu muzeja uzturēšanai, strādāt nākas visiem - daudz un pamatīgi. Varētu teikt, ka šis ir tāds mūsu Liepu ģimenes lolojums. Katrs izmanto savas prasmes un zināšanas, lai gūtu pēc iespējas labākus rezultātus. Mēs aktīvi rakstam projektus un organizējam pasākumus - cenšamies darīt visu, lai muzejs sagaidītu ne tikai savu pirmo dzimšanas dienu vien. Pamatā šis muzejs, ar visu, kas tam nāk līdzi, ir manas māmiņas Ināras Liepas mūža darbs, kurā viņa ielikusi visu savu sirdi. Līdz šim tētis – Uldis Liepa viņai tehniski ir palīdzējis visos projektos un atbalstījis. Šobrīd esmu pieslēgusies arī es. Pildu projektu vadītājas pienākums. Lēnā garā cenšos muzejā ienest aizvien vairāk dzīvības.
Lai arī visi tiek iesaistīti, pamatā Ināra tomēr ir mūsu šefs, jo viņa muzeju ir radījusi, viņa arī teiks gala vārdu. Viņa atbild par mūsu iemītniekiem – lellēm, viņu apmīļošanu un apbužināšanu. Nenoliedzami, viņa dara svarīgāko un smagāko darbu - vada muzeju.

Kam bija jānotiek, lai visas šīs lelles šeit satiktos?


Visa muzeja ekspozīcija ir Ināras vākta un krāta pēdējo divdesmit gadu laikā.
Pirms 20 gadiem radās ideja Rīgā izveidot leļļu muzeju, tad ar Kultūras fonda atbalstu un palīdzību mēs aicinājām rīdzeniekus palīdzēt izveidot šo muzeju. Tieši tad mums sāka dāvināt lelles, rotaļlietas un sadzīves priekšmetus, kuri šobrīd ir redzami ekspozīcijā.

Lelles ir gan dāvinātas, gan glābtas no nokļūšanas miskastē, atrastas dažādās humpalu bodītēs, dažas arī mūsu ģimenes mantojums. Ir arī dažas izcilas autorlelles, ko leļļu mākslinieces no Krievijas ir dāvinājušas speciāli muzejam. Pēdējā ir muzejā šobrīd apskatāmās izstādes “Raža” autores Sašas Petrovas dāvinātā porcelāna skulptūrlelle.

Cik gadus veca ir jūsu vecākā lelle?

Vecākajai lellei ir 200 gadu un tā ir franču firmas porcelāna lelle. Muzejā ir ļoti dažādas lelles, kuras ir piedzīvojušas ļoti interesantus dzīves stāstus. Gluži kā cilvēkiem, tām ir arī savi likteņstāsti. Piemēram, neilgi pēc muzeja atklāšanas mums uzdāvināja tādu galīgi nobružātu un noplukušu lācīti. Dāvinātāji esot mantojuši vecu māju, kurai bijis vajadzīgs jumta remonts. Kad jumts jaukts ārā, atklājies, ka viens no tā caurumiem aizbāzts ar šo lāčuku. Tā nu viņš mums tāds, lietū izmircis un vējā izpūsts, tika atnests. Taču šobrīd jau atkopies, viņš sēž savā krēslā un runājas ar mūsu apmeklētājiem.

Jūs pašas darināt lelles vai algojat meistarus?


Ināra, protams, pati taisa lelles. Agrāk to darīja ļoti aktīvi, šobrīd tam vienkārši nepietiek laika. Pāris reizes mēnesī Ināra vada muzejā meistarklases un māca lelles taisīt arī citiem. Reizēm pie mums atbrauc arī pieredzējušas leļļu mākslinieces no Krievijas un dalās savās zināšanās.
Vispār jau visi muzejā strādājošie darbinieki ir lieli rokdarbnieki. Katram ir kāds talants. Arī es esmu pievērsusies “RockBear” lāču taisīšanai.

Ja kāda no lellēm iepatīkas, vai var to ņemt uz mājām?


Nopirkt un pasūtīt lelles varēs pavisam drīz, kad atvērsim mūsu muzeja leļļu un dizaina lietu veikaliņu.- tas noteikti būs pirms Ziemassvētkiem. Muzeja eksozīciju gan netirgojam - tā ir neaizskarama.
Pie mums pastāv iespēja lelles arī restaurēt, bet arī šajā gadījumā jāvēršas personīgi pie Ināras Liepas, kura izvērtē, vai lellei var palīdzēt.

Kas vēl notiek muzejā?


Patiesībā muzejs ir ļoti daudzpusīgs. Protams, tā pamatvērtība ir muzeja pamatekspozīcija, kurā var aplūkot lelles, rotaļlietas, sadzīves priekšmetus no 1820. gada līdz mūsdienām. Muzeja nosaukums liecina par to, ka ekspozīcijā atrodas arī mākslinieku autordarbi, ko veidojuši gan Latvijas leļļu meistari , gan mākslinieki no citām valstīm. Šobrīd pie mums notiek arī Tango studio nodarbības un koncerti. Pie mums, dažkārt, viesojas arī teātri un ir brīnišķīga sadarbība ar animācijas studiju "Dauka". Šobrīd viens no mūsu veiksmīgākajiem jaunajiem projektiem ir pasākumu sērijas “Marionete-trešā stāva noslēpums" koncerti.

Vai Jūs pastāstītu par koncertu sēriju “Marionete. Trešā stāva noslēpums”?


Līdz šim bijuši jau trīs koncerti. Pēdējais bija īpaši veiksmīgs.Vakara atmosfēra bija vienkārši neaprakstāma, muzejs sevī satilpināja nedaudz vairāk kā simts jauku cilvēku, un ar burvīgām skaņām muzeju šūpoja Kārlis Kazāks, Goran Gora un priekā mums jaunatkājums - burvīgā Anete Kozlovska. Bija tāds rudenīgs, bet silts, mīļš un mierīgs vakars. Savukārt pirmo koncertu mums arī visnotaļ veiksmīgi palīdzēja atklāt Alise Joste, Das Sanntag Legion un Goran Gora.

Leļļu Mākslas muzejam ir arī mājaslapa. Pamanīju tajā informāciju par meisarklasēm. Kas tad tas īsti ir?


Meistarklases notiek katru mēnesi, var pieteikties ar draugiem, ja esat savākuši sev jautru kompāniju un vēlaties pasākt ko neparastu. Bet šajā gadījumā vienkārši ir jāseko informācijai mājas lapā vai arī jāzvana un jārunā, kas un kā.
Decembrī aicināsim visus, kuri vēlas paši izgatavot Ziemassvētku dāvans draugiem - dalīsimies savos noslēpumos un meistarosim dažādas dāvaniņas kopā mūsu radošajā darbnīcā.

Vai muzejā notiek arī kas mistisks?

Dažkārt no rīta atnākot uz darbu konstatējam, ka kāda lelle ir "nolēkusi" no plaukta un atrodas uz grīdas. Tā kā atpakaļ vairs netiek, tad nekas cits neatliek, kā nolikt viņu savā vietā.

Kā šeit jūtas pieaugušie? Vai ar lellēm spēlējas tikai bērni?


Pie mums labi jūtas visi. Sev interesantas un pārsteidzošas lietas atradīs jebkura paaudze.
Mums ir arī tāds spēļu stūrītis otrajā stāvā. Uz plauktiem ir pieejamas rokas lelles, kuras droši var ņemt visi muzeja apmeklētāji. Jauki ir skatīties kā tēvi sevī atkļāj aktieru talantu. Sākumā viņi joka pēc sāk izklaidēt bērnus. Dažreiz beigās tas izvēršas nelielā priekšnesumā, kas ir sapulcējis ap sevi veselu skatītāju pūli, kas nevar beigt priecāties par jautro nodarbi. Mēdzam novērot arī to, ka lielie šeit jūtas pat labāk, nekā bērni.

Vairāk informācijas par muzeju: www.dollart.lv


Diāna Oleiņičenko, speciāli pozitivaszinas.lv
Atpakaļ uz augšu
Permissions in this forum:
Jūs nevarat atbildēt tematos šajā forumā